آنچه در اين مقاله خواهيد خواند :

• تجربيات من از برنامه نويسي جاوا وکاتلين

• دليل انتخاب کاتلين

• نتايج شخصي که از زبان کاتلين بدست آورده ام

• بررسي سختي يادگيري کاتلين و جاوا

• پيش نيازهاي شروع و يادگيري کاتلين

تجربيات شخصي من از برنامه نويسي با زبان کاتلين ( kotlin )

من برنامه نويس هستم و سالهاي زيادي هست که برنامه نويسي ميکنم. روي پروژه هاي مختلف از کوچک تا بزرگ کار کرده ام و بيشتر کار من برنامه نويسي کلاينت موبايل سرويس ها بود که همون اپ موبايلي ميشه !

شروع آموزش کاتلينزبان برنامه نويسي کاتلين ( kotlin )

قبلتر که محيط برنامه نويسي eclipse بود و زبان جاوا و . و مدت هاست زبان برنامه نويسي کاتلين ( kotlin ) را ياد گرفتم و با اين زبان بعضي پروژه ها را اجرا کرده ام و تاکنون موفق هم بوده اند.

در اين پست آموزشي من ميخام تجربياتم درباره ي زبان کاتلين را بگم و ممکنه براي شما عزيزي که مطالعه ميکنيد بسيار مفيد باشد و اگر اينطوري بود که من فکر ميکنم پس در نظرات بهم بگو تا منم حس کنم کار مفيدي انجام داده ام. مرسي از اينکه وقتت رو ميزاري تا نتايج من را مطالعه کني.

اول مقاله قصد دارم بنويسم که چرا اصلا من سمت کاتلين رفتم و برنامه نويسي اندرويد را با همان زبان جاوا ( Java ) انجام ندادم.

چرا زبان کاتلين را انتخاب کردم و چرا حس ميکنم شما هم بايد انتخاب کني !

من سالها بود با زبان قدرتمندي مثل جاوا کار ميکردم و در قدرت جاوا شکي نيست. من سرويس هاي آنلاين زيادي ديدم در کشور ايران که با زبان جاوا اجرا ميشوند و بسيار خوب و عالي هم جواب ميدهند اما کمتر کسي حس ميکنه که اون سرويس با جاواست.

شروع آموزش کاتلين

چرا بايد زبان کاتلين را انتخاب کنيم ؟

از اپليکيشن هاي دسکتاپي بانک ها و مخابرات و . گرفته تا اپ هاي فروشگاه هاي بزرگي که با جاوا کدنويسي شده اند.

ولي اتفاق جالبي که افتاد اين بود که يک روز من در اينترنت داشتم ويديوهاي يوتيوب ميديدم که يهو کنفرانس شرکت گوگل در سال 2017 را ديدم ( آن سال هم سال 2017 بود ) که گوينده ابتداي کار ميگفت :‌

ما تا کنون هيچ زبان رسمي جديدي براي اندرويد معرفي نکرديم ولي الان قصد دارم زبان جديد رونمايي کنم، زبان کاتلين .

و لوگوي کاتلين روي صفحه ي نمايش نشان داده ميشد و همه دست ميزدند.

همين ويديو باعث شد که من يک سرچ کوتاهي در google انجام بدهم و متوجه شدم که کاتلين در سالهاي کمي که عمر کرده بود به محبوبيت خوبي در بين برنامه نويسان رسيده بود و همين من را بيشتر ترغيب کرد تا بيشتر جستجو کنم تا اينکه فهميدم گزينه هايي هست که کاتلين را نسبت به زبان جاوا برتري ميدهد مثل :

• سرعت کدنويسي بيشتر

• تعداد خطوط کمتر کدنويسي

• باگ هاي کمتر

• نتيجه ي نهايي با کيفيت تر

و همين ها دلايل خوبي شد تا من کاتلين را شروع کنم. ابتدا منابع اين زبان خيلي کم بود حتي براي يادگيري ساده ي سينتکس ( قواعد دستوري ) اين زبان، منبع آموزشي وجود نداشت هرچند که سالهاي بعدي من دوره هاي آموزشي عالي مثل دوره ي آموزش کاتلين استاد نيک زاد را پيدا کردم ( اگر قصد شروع کاتلين داريد حتما در اين دوره شرکت کنيد ) ولي اين منابع کاش زودتر در دسترس بود تا من بتوانم سريعتر برنامه نويسي کاتلين را شروع کنم.

از کار کردن با زبان کاتلين، چه نتايجي به دست آورده ام

کار کردن با کاتلين در ابتدا بخاطر متفاوت بودن سينتکس آن کمي سخت بود اما کم کم که سينتکس اين زبان را ياد گرفتم واقعا از کار کردن با اين زبان برنامه نويسي جديد لذت بردم و به سازنده ي آن يعني شرکت جت برينز احسنت گفتم.

دليل اينکه من از کاتلين لذت بردم قواعد دستوري سرراست ، ساده و روان اين زبان بود. علاوه بر زيبايي برنامه نويسي چيزهاي ديگري هم بود که باعث شد من بيشتر شيفه ي زبان کاتلين شوم.

من حرفهاي بعدي خودم را با يک مثال شروع ميکنم. فرض کنيد قصد سفر کردن داريد مثلا قصد داريد از تهران به مشهد سفر کنيد.راه هاي متفاوتي براي رفتن به مشهد وجود دارد مثلا شما ميتوانيد با ماشين شخصي برويد يا با اتوبوس يا با هواپيما .

يادگيري زبان کاتلين ( kotlin )

سرعت و قدرت زبان کاتلين - kotlin

اين بستگي به خود شما دارد که چطور برويد ولي مقصد يکسان است. مسئله ي مهم اينجا زمان و راحتي است که تعيين ميکند با کدام وسيله مسافرت کنيد.

حالا ما داريم يک اپليکيشن موبايل ميسازيم و راه هاي زيادي براي انجام دادن آن داريم . نتيجه ي کار شايد يکسان باشد ولي زمان و زحمتي که کشيده ميشود متفاوت هست

مثلا زبان جاوا را ماشين سواري در نظر بگيريد و کاتلين را يک هواپيما

براي رفتن به مشهد کدام را انتخاب ميکنيد ؟ اين کاملا بستگي به شرايط شما دارد شايد شما اصلا از سوار شدن به هواپيما لذت نميبريد ( اين مسئله ي شخصي شماست ) اما در حالت کلي بهترين و راحت ترين و سريعترين مسير همان مسير هوايي با هواپيما است.

کاتلين هم به اين شکل عمل ميکند ، با خلاصه کردن کدهاي برنامه نويسي يک پروژه و با ايجاد باگ ها و مشکلات کمتر راه را براي شما هموار تر ميکند که سريعتر حرکت کنيد و به مقصد خود که همان اپليکيشن بي نظيرهست برسيد.

آموزش زبان کاتلين سخت است يا جاوا ؟‌

اين سوال را امروز يکي از دوستانم در ايميل شخصي ام پرسيد که آيا جاوا سخت است يا کاتلين ؟ باور کنيد من پاسخ درستي براش نداشتم و کمي جستجو کردم باز هم پاسخ دقيقي نبود اما جا داره که در اين جاي اين مقاله درباره ي زبان کاتلين درباره ي سختي يادگيري زبان کاتلين و جاوا صحبت کنيم و آنها را مقايسه هم بکنيم.

اگر بخواهم سرراست با شما صحبت کنم بايد بگم که من جاوا را راحت تر ياد گرفتم و شايد دليلش هم اين بود که منابع آموزشي زيادي براي جاوا بود .

انتخاب زبان کاتلين بعنوان زبان اصلي اپليکيشن هاي اندرويدي

کاتلين يا جاوا

بلاخره جاوا زباني هست که عمر فراواني دارد و ويديو هاي آموزشي مستندات و کتاب هاي زيادي براي اين زبان نوشته شده است اما خب اين دليل خوبي هم نيست که بگيم جاوا در اين حوزه نسبت به کاتلين برتري دارد.

بالاتر هم نوشته ام که الان دوره هاي آموزشي فارسي و با کيفيت زيادي براي زبان کاتلين مثل اين آموزش کاتلين ساخته شده اند و ميتونيد براي يادگيري کاتلين به راحتي ازش بهره بگيريد و از پشتيباني اين آموزش ها هم کمک بخواهيد.

جاوا مدت هاي خيلي زيادي بوده که بوجود آمده است و طبيعي است منابع آموزشي بسيار بيشتري نسبت به کاتلين دارد ولي کاتلين هم کدهاي کمتر و خلاصه تري دارد که خودش در مقابل کدهاي پيچيده و زياد جاوا مزيت حساب ميشود.

جاوا مشابه سي است و خيلي از دوستان برنامه نويس به راحتي ميتوانند قواعد دستوري اين زبان را درک کنند و سريعا ياد بگيرند

اما در کاتلين سينتکس کمي متفاوت است و مباحث جديدي مطرح شده است که اصلا در زبان هاي ديگري وجود ندارد پس بايد کامل آموزش ببينيد در اين صورت هيچ مشکلي با کاتلين نخواهيد داشت.

پيش نياز هاي يادگيري کاتلين در سال 2021 و 2022 و .

زبان برنامه نويسي کاتلين به خودي خود به هيچ پيش نيازي احتياج ندارد و کافيست خود زبان کاتلين را شروع کنيد و ياد بگيريد اما اگر زبان کاتلين را قصد داريد براي اندرويد استفاده کنيد داستان فرق ميکند.

کاتلين بصورت رسمي براي اندرويد پشتيباني ميشود و در محيط اندرويد استوديو که محيط برنامه نويسي اندرويد هست ميتوانيد از اين زبان استفاده کنيد ولي توجه کنيد که بسياري از کتابخانه ها و ابزارهاي مورد نياز با جاوا هستند که شما مجبوريد از آنها استفاده کنيد و ناخود آگاه هنوز نيازي به جاوا داريد

آموزش کاتلين

پيش نيازهاي زبان کاتلين

حتي کاتلين خودش در نهايت به بايت کدهاي جاوا تبديل شده و روي ماشين مجازي جاوا اجرا ميشود يعني ماشين مجازي جاوا نميفهمد که اين بايت کدها از کجا مي آيند. مهم بايت کد هست که تحويل ميگيرد و اجرا ميکند.

حال بايت کد ها ممکن است توسط خود جاوا توليد شوند يا توسط زباني مثل کاتلين يا هر زبان ديگري .

پيش نياز کاتلين براي برنامه نويسي اندرويد حداقل آشنايي با زبان جاوا براي برنامه نويسي اندرويد است.

ماشين مجازي جاوا درون هسته ي اندرويد هست و اين چيز تغيير ناپذيري هست و با اين حقيقت بايد کنار بياييد که جاوا هميشه زنده هست و درکنار کاتلين بايد استفاده شود.

آموزش کار کردن با زبان برنامه نويسي کاتلين - آموزش کاتلين

کاتلين ,زبان ,جاوا ,برنامه ,نويسي ,هم ,برنامه نويسي ,زبان کاتلين ,کاتلين را ,اين زبان ,زبان جاوا ,برنامه نويسي کاتلين ,برنامه نويسي اندرويد ,زبان برنامه نويسي ,براي برنامه نويسي

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

zaban phpkar مهرناز مبلی asmane دنياي پرينتر سه بعدي ngkhial Rahathagh.ir/حمید راحت حق Android Spy Apps | Spy Apps For Android | Android Spy Software زمانه دانلود بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. یک برنامه نویس وب - قالب بلاگ بیان